Přenos videí pomocí streamování

Poslední dobou je stále více využívaná při sledování oblíbených pořadů možnost streamování videí. Co to vlastně znamená a jaké výhody to běžnému uživateli internetu přináší? Streamování je založeno na možnosti přehrávání videí i bez nutnosti stahování na některé přehrávací médium.

  • Technologie streamování společně s kvalitním připojením k internetu umožní přehrávání videí například z YouTube prakticky okamžitě.
  • Na video se jednoduše klikne a už si můžete vychutnávat požitek ze sledování vybraného videa.

stream

Každopádně je nutné připojení k internetu, protože po přehrání souboru není možné přehrávání znovu. Pokud chcete některý pořad sledovat znovu, je nutné ho také znovu na serveru najít.

Různé možnosti vysílání

Streamové video může mít dvě různé podoby. Záleží na použité technologii, kterou disponuje vysílající.

  1. Video ON DEMAND– video je nahráno na server, kde si ho mohou zájemci přehrát.
  2. Video BROADCASTING(přímý přenos) – tento způsob je technicky mnohem náročnější a bude vyžadovat kvalitní zařízení a také dostatek zkušeností. Video se totiž v průběhu vysílání vytváří a zároveň přenáší na jednom zařízení a na jiném se přehrává.

tik tok
Způsob Broadcasting je využíván především při sportovních přenosech nebo jiných akcích, kde je vítané být v daný okamžik „u toho“.Je ale nutné nezapomínat na autorská práva, aby se vysílající nedostal do rozporu s legislativou.

Audio a video kodeky jsou nezbytnou součástí

Při streamování jsou využívané různé audio a video kodeky. Nejznámějším video serverem je YouTube. Ten využívá flashové video kodeky. Jako audio kodeky jsou využívané především kompresní formáty MP3. Další možnosti přinášejí kodeky aac+ nebo ogg.

  • Jedním z hlavních úkolů technologie streamu je maximální zmenšení velikosti datového toku při zachování nejlepší kvality vysílaného videa.