Od správného sezení k práci s daty: 7 tipů, jak pracovat bezpečně

Nemusíte být zrovna hasič, stavební dělník, řidič z povolání či zdravotnický personál na infekčním oddělení, abyste byli v pracovním procesu vystaveni ohrožení jakéhokoli druhu. Bezpečnost práce se netýká pouze rizikových a adrenalinových zaměstnání. I pokud pracujete převážně s počítačem z pohodlí kancelářské nebo domácí židle, jsou způsoby, jak pracovat bezpečně.

1. Správné prostředí

Moderní sdílené kanceláře jsou zpravidla čistě a minimalisticky zařízené, design bývá prostý výrazných rušivých prvků, nicméně by neměl být chladný a sterilní. Důležitý je dostatečný osobní prostor a také prostor k sebevyjádření zaměstnanců díky pohodlnému sezení, nástěnkám a tabulím. Pokud pracujete z domova, je dobré v rámci možností ohraničit vaše pracovní místo, gauč neprospívá ani vaší produktivitě, ale ani vaší páteři.

2. Kvalitní vybavení

Kvalitní vybavení je základ pro to, jak správně sedět u počítače, je tedy dobré investovat do ergonomické židle a prostorné pracovní desky. Dále je tu možnost polohovatelných stolů, díky kterým můžete pracovat i ve stoje. Právě nesprávně zvolená výška židle a stolu může ohrozit vaše záda a držení těla. Některé firmy také často poskytují svým zaměstnancům kurzy, kde proberou s odborníky, jak sedět u počítače.

3. Narovnejte se

Výsledkem nesprávného držení těla při sezení u počítače je pak napětí v šíji či bolest spodních zad. Není to však něco, co by se nedalo napravit. Vždy, když se přistihnete v nepřirozené poloze, zhluboka se nadechněte mírně podsaďte pánev, prodlužte a srovnejte páteř. S výdechem nechte klesnout uvolněná ramena a aktivujte mezilopatkové svalstvo. Trh také disponuje mnoha pomůckami pro zdravé sezení u počítače, od overballů, míčů na sezení, až po balanční židle.

TS 9_3

4. Chraňte svůj zrak

Pokud vás často bolí hlava a pálí oči, může to být příliš malým monitorem, jeho špatnou polohou, ale také nesprávnými návyky. Vzdálenost monitoru by měla být na délku jedné paže, jas by neměl být příliš vysoký. Je tu také možnost nočního režimu displeje, kdy je monitor podsvícen teplejším světlem. Pro blokaci modrého světla jsou s oblibou využívány speciální brýle. Zkuste také každých 20 minut odhlédnout od monitoru na 20 vteřin do vzdálenosti alespoň 6 metrů.

5. Kybernetická https://zpravy.tiscali.cz/muz-bez-ktereho-by-ceske-pivo-nebylo-tim-cim-je-dnes-307255 bezpečnost

Při jakékoli práci, u které využíváte základy práce s počítačem, jistě narazíte na pojem kybernetická bezpečnost. To je IT odvětví uplatňované jak u počítačů, tak sítí, jehož cílem je bezpečná práce s daty, ochrana informací a majetku. Pokud se to týká i vašeho zaměstnání či podnikání, nezapomínejte na zásady bezpečnosti na internetu, jejichž standardy se zabývá také zákon o kybernetické bezpečnosti.

6. Silná hesla jsou základ

Počítačová bezpečnost a ochrana dat začíná silným heslem. Vaše heslo by mělo být minimálně 8 znaků dlouhé a obsahovat speciální prvky jako jsou velká a malá písmena, číslice a speciální znak. Neměli byste používat to stejné heslo déle než 100 dní, právě kvůli zabezpečení svých účtů. Řiďte se pravidly bezpečnosti na internetu, heslo nesdílejte, nereagujte na nenadálé e-mailové výzvy k jeho zadání, a vždy si zkontrolujte do jaké stránky a řádku heslo zadáváte.

7. Zabezpečení přístroje uživatele

Aby zařízení, z kterého pracujete nebylo snadným cílem pro hackery a počítačové viry, je takřka esenciální mít aktualizovaný operační systém a veškerý software. Samozřejmý je také kvalitní antivirový program, který je taktéž periodicky aktualizován. Bezpečnost a ochrana dat je natolik dokonalá, nakolik je aktualizovaný váš počítač.