Éra sociálních sítí

Dnešní doba je v mnohých ohledech rozdílná a zdá se, že ne ke každému zrovna přívětivá. Někdy jako bychom nežili reálný život, ale život virtuální. Můžeme mít v minutě v kontaktu s osobou na druhé straně zeměkoule a přitom mnohdy zapomínáme, že ty nejcennější přátele máme na dosah ruky. Komunikace se pomalu ale jistě přesouvá na displeje mobilních telefonů a my v tomto světě, kde je možné vše, nejsme šťastní.

Ženy na trávě
 
Pojďme se ale na sociální sítě podívat i z druhé strany. Představují skvělou příležitost ke komunikaci, poznávání cizích kultur, inspiraci. Sociální sítě nás mohou stejně dobře motivovat jako demotivovat. Jen záleží, v jakém rozpoložení některou ze sociálních aplikací otevřeme. Zatímco někdy jsme přístupní objevování neznámého a rádi se necháme inspirovat motivačními příspěvky, jindy nám tento svět připadá umělý a bezcenný.
 
V první řadě bychom si měli uvědomit, že se jedná pouze o pozlátko, které v sobě ukrývá jen pramálo ze skutečného života. Fotografie na sociálních sítích jsou vytvořeny ve chvílích, kdy si to dotyčný přeje a nezrcadlí skutečný život. Většina z nich je ještě po pořízení následně upravována a výsledkem je dokonalost, která je všemi objevována. Na sociální sítě bychom však neměli zanevřít, neboť pro určité skupiny lidí představují vcelku jednoduchou příležitost, jak o sobě dát vědět. Sociální sítě propojují masy a usnadňují komunikaci mezi vzdálenými kulturami.

Muž s telefonem
 
Je však k sociálním sítím přistupovat s respektem, neboť v případě, kdy se momentálně nacházíme ve špatném psychickém rozpoložení, mohou našemu stavu ještě přitížit. Není nic horšího, než člověk v depresi, který pohlíží na šťastné fotografie ostatních. Jaký je tedy závěr? Přináší nám sociální sítě to, co v pravý okamžik potřebujeme nebo umocňuje to špatné, čím si momentálně procházíme? Na to už si odpovězte sami…