Chytré technologie v našich životech

Není asi dynamičtěji rozvíjející se obor než ten, který se zajímá o použití nejmodernějších technologií pro každodenní běžné použití. Jde právě o vývoj zaměřený na použitelnost elektronických zařízení: wearables. Je to technologie tak úzce spjatá s člověkem, že se definuje jako nositelná.

chytré hodinky na ruce

Móda dneška, nezbytnost zítřka

Kdo chce jít s dobou, musí mít na sobě zkrátka něco „chytrého“. Přes chytré domy, sekačky na trávu nebo toustovače, jsme se s touto pokrokovou technologií skamarádili natolik, že ji nosíme přímo na těle.
Podle posledních průzkumů dělaných ve Spojených státech, už různá nositelná zařízení používá každý třetí Američan.
Výrobci těchto technologií nestaví svůj úspěch jen na designu, ale do lidských životů přináší praktické a funkční prostředky, které díky běžnému nošení zajistí člověku získání a přenos důležitých dat. Jde například o biologické, lékařské a cvičební údaje, které se ukládají, vyhodnocují, srovnávají, a také slouží k vytváření dalších navazujících plánů, jako jsou tréningy, lékařský dozor atd.
Firmy dnes investují do těchto technologií neuvěřitelně velké investice, které se navyšují do řádu miliard. Počítá se s mnohostranným využitím těchto technologií. A nejde samozřejmě jen o to, že si bude každý měřit, kolik udělá za den kroků nebo jak je na tom se srdeční frekvencí.

grafické znázornění komunikačního systému

Použití ve zdravotnictví a v pojišťovnictví

Toto vzkvétající průmyslové odvětví by se mělo stát v budoucnu opěrným bodem pro zdravotnictví, sport a mnoho dalších oborů, jako je třeba pojišťovnictví. Právě pojišťovny by se měly starat o data která jim klienti dobrovolně poskytnou, aby mohli získat lepší podmínky k uzavíráni smluv, než jsou ty standardní. I když to dnes vypadá jako ze sci-fi filmu, i tímto způsobem by měly moderní technologie pomáhat.
Stejně tak i zdravotnictví najde v moderních nositelných technologických doplňcích velký potenciál, který se bude stále rozvíjet. Už dnes si například díky chytrým náramkům a hodinkám mohou lidé měřit krevní tlak a prostřednictvím propojení s telefonem a počítačem mohou data ukládat. Ve zdravotnictví budou tyto statistiky pro ošetřující lékaře.