Mohou být sociální sítě nebezpečné?

Není pochyb o tom, že se nejrůznější sociální sítě stávají stále populárnější. Jen málokterý člověk nemá účet alespoň na některé z nich.
 
A není divu, přeci jen poskytují řadu velmi užitečných služeb. Umožňují nám komunikovat v reálném čase s lidmi i na jiném kontinentu, a to bez toho, že bychom museli platit něco navíc. Můžeme se díky nim účastnit diskusí na nejrůznější témata.

úvodní stránka Facebooku
 
Tím hlavním je pak samozřejmě fakt, že můžeme poznávat nové lidi z celého světa. Snadno si tak najdeme ty, kteří mají stejné zájmy, jako my, a s kterými si můžeme povídat například o svém oblíbeném filmu či seriálu.
 
Také je zde možnost zveřejňování pořádání nejrůznějších akcí, ať už oficiálních nebo neoficiálních. Díky tomu se o nich dozví mnohem více lidí, což znamená, že budou mít i vyšší účast, a tím pádem i větší úspěch.
 
Ovšem pro všechna tato pozitiva není dobré přehlížet nebezpečí, které sebou přináší. Pozor by si měli dát především mladí lidé, zejména teenageři, kteří představují v tomto případě nejohroženější skupinu. Smutnou ironií pak je, že jsou to právě oni, kdo sociální sítě nejvíce používají.
 
Tím hlavním problémem je, že nikdy nevíte, kdo se za klávesnicí skrývá. Může se vám představit, může uvést detaily ze svého života, avšak pokud jej osobně neznáte, nemáte prakticky možnost si ověřit, že je to skutečně ten, za koho se vydává. Co se pak může stát, pokud si s vámi dá někde schůzku, není třeba říkat.

mobil s otevřenou sociální sítí
 
Dalším problémem je možnost zneužití psaných údajů. Je jasné, že bychom zde neměli zveřejňovat například fotografie občanského průkazu či jiných dokladů, avšak potenciálně nebezpečné může být třeba i oznámení, že v daném termínu odjíždíte celá rodina na dovolenou. Tím totiž prakticky říkáte, že váš dům bude prázdný. A nikdy nevíte, ke komu se tato informace může dostat. Snadno se tedy může stát, že po návratu najdete váš dům vykraden.
 
Je tedy rozhodně dobré sociální sítě používat, a využívat jejich výhod. Jen je potřeba dávat si pozor na to, co zveřejňujete. Jen tak se nedostanete do problémů.