Vychází Android 11 Developer Preview

Google má ve zvyku vydávat první vývojářskou verzi systému Android v březnu, ale tentokrát byl rychlejší. Android 11 je nyní ve formě Developer Preview 1. Díky tomu dostáváme krátký přehled změn, pravděpodobně neúplný seznam, protože Google běžně odhaluje některé nové funkce až v květnu během své I/O vývojové konference, která bude v okamžiku, kdy bude k dispozici první veřejná beta verze nového systému, aby si ji mohli všichni vyzkoušet.

Připojení

Tento rok na trh zamíří větší množství telefonů s podporou 5G. Android tedy nechce zůstat pozadu a bude podporovat 5G, i když technicky vzato 5G podporuje i Android 10. Nová verze přinese aktualizovaná rozhraní API pro připojení, takže vývojáři mohou využít vysokých rychlostí a latence, kterou 5G nabízí. Novinkou je také rozpoznání, zda-li je datový balíček operátora omezený, či ne. Pokud ne, může aplikace nabídnout vyšší rozlišení a kvalitu, která může využívat více dat. To pomáhá vývojářům identifikovat, které operátoři nabízejí skutečně neomezená data při připojení k 5G.

Android 11 is out in Developer Preview form with many changes

K dispozici je také API pro odhad šířky pásma, které usnadňuje vývojářům zjistit, jaká je k dispozici šířka pásma. Díky tomu, vývojáři nebudou muset v případě potřeby zabudovávat do aplikací výpočet pro získání odhadu.

Další novinka je vylepšení služeb sledování příchozích hovorů nebo vylepšení Wi-Fi Passpoint.

Podpora nových typů displejů

Displeje s otvorem na přední kameru a zaoblené displeje budou nyní v systému Android podporovány na úrovni platforem, takže společnosti, které je používají, nebudou mít další práci, pokud přidají podporu sami. Aplikace mohou používat displeje s otvorem, nebo zaoblenými okraji pomocí existujících API.

Vaše aplikace tak může například používat celou obrazovku včetně zaoblených okrajů.

Notifikace

Oznámení se znovu vylepší. Tentokrát bude v pozadí vyhrazená část (tzv. bubliny) pro probíhající konverzace. Bubliny vám umožňují komfortně vést konverzaci, zatímco na telefonu děláte další věci. Jde v podstatě o něco podobného jako má Facebook Messenger, ale mělo by to být pro každou aplikaci, která umožňuje zasílání zpráv. Zda to bude mít i vaše oblíbená aplikace pro zasílání zpráv, záleží na vývojáři aplikace, zda se rozhodne používat nové API.

Pokud aplikace podporuje kopírování a vkládání obrázků, pak v systému Android 11 budete moci vkládat obrázky do odpovědí na oznámení. Kopírování obrázků do schránky v této verzi podporuje i Google Chrome a klávesnice Gboard. Google se snaží, aby bylo co nejméně nutné aktivně otevírat komunikační aplikace.

K dispozici je také nové rozhraní Neural Networks API, které rozšiřuje operace, ovládací prvky a vylepšuje zabezpečení. Aplikace mohou pomocí nového API ztlumit vibrace vyzváněcích tónů, alarmů nebo upozornění, když je spuštěna kamera. Díky tomu se vám např. nestane, že v nahraném videu budete mít slyšet zvuk messengeru.

Ochrana osobních údajů

Z důvodu ochrany osobních údajů získáme nové jednorázové povolení pro oznámení polohy, jakož i pro použití mikrofonu a fotoaparátu. To znamená, že aplikace mohou využívat vaší polohu, dokud z aplikace neodejdete, poté se vás musí znovu zeptat.

Aplikace budou smět v Obchodě Play požádat o získání údajů o vaší poloze na pozadí pouze se svolením společnosti Google. Od 3. srpna budou muset nové aplikace, které mají přístup k poloze na pozadí získat speciální povolení od Google. Od 2. listopadu budou všechny stávající aplikace, které požadují umístění na pozadí, muset být schváleny společností nebo budou z Obchod Play odstraněny. Jedná se o obrovskou změnu, která ovlivňuje všechny verze Androidu, nejen 11.

Android 11 také omezí opakované žádostí o povolení, pokud ho dvakrát odmítnete, už se nezobrazí. Pokud poté změníte názor a chcete této aplikaci udělit oprávnění, bude třeba přejít do Nastavení a provést to ručně (nebo smazat a znovu nainstalovat aplikaci).

Nahrávání obrazovky

Nahrávání obrazovky, které bylo zahrnuto v dřívějších verzích systému Android 10 a poté zrušeno, je zpět. Budete ho moci spustit pomocí rychlého nastavení.

Tmavý režim se bude automaticky zapínat a vypínat na základě východu (světlý režim) a západu slunce (tmavý režim), nebo si budete moci nastavit i vlastní časové intervaly.

Pixel 4 specifické změny

Pixely 4 s Androidem 11 umožňují nová gesta Motion Sense pro pozastavení hudby. Možné bude také zvýšit citlivost na dotyky v případě, že máte na displeji ochranné sklíčko či folii.

Stažení Android 11

Android 11 je ve verzi pro vývojáře. Pokud chcete verzi beta, kterou můžete snadno nainstalovat do svého Pixelu, budete muset počkat do května podle předběžné časové osy Google, kterou můžete vidět výše.

Zdroj: gsmarena.com