Společnost Apple Pay by mohla do roku 2025 představovat 10% karetních transakcí a dokonce tak soupeřit s PayPal

Apple Pay by mohl do roku 2025 představovat 10 procent globálních karetních transakcí a představovat vážnou výzvu pro soupeře, jako je PayPal, podle posledních trendových údajů sestavených výzkumnou společností Bernstein.

Na základě dat Quartz hlásí, že „Apple Pay“ v současné době představuje asi 5% globálních transakcí. Pokud bude tento trend pokračovat, může se stát pro PayPal dlouhodobou konkurenční hrozbou – mohl by dokonce skončit konkurencí s Visa a Mastercard, pokud by se rozhodl zřídit svou vlastní platební síť.

Apple Pay‌ pravděpodobně nebude znamenat výzvu pro velké banky v dohledné době. Zatímco technologická společnost by teoreticky mohla vytvořit svou vlastní síť, která běží mimo kartové systémy, Bernstein tvrdí, že Apple stále potřebuje kartové sítě, které jsou všudypřítomné a důvěryhodné. Visa a MasterCard jsou zvyklí jednat s partnery (tradičně velké banky vydávající karty) v takovém rozsahu, jaký by mohl získat i Apple Pay.

„Aplikace Apple Pay‌ je skutečně jednou z dlouhodobých konkurenčních hrozeb pro PayPal,“ napsal analytik Bernstein. PayPal má prozatím vedoucí postavení ve světě online pokladen. Apple a PayPal by ale v následujících letech mohli být na stejné úrovni.

Výhodou Apple oproti jiným digitálním platbám je předinstalovaná aplikace pro iPhone a přísná kontrola nad technologií NFC obsaženou v zařízení, která dokáže zpracovat bezkontaktní platby. Tato přísná kontrola by však mohla způsobovat problémy pro Apple, pokud by to bylo vnímáno jako způsob, jak blokovat hospodářskou soutěž. Apple tvrdí, že jejich opatření jsou přísné z bezpečnostních důvodů. V Austrálii se však dostali do potíží, kdy velké banky chtějí přístup k funkci iPhone NFC pro konkurenční rovné podmínky.

Společnost také čelila odporu v Německu, kde parlamentní výbor nedávno schválil novelu zákona proti „praní špinavých peněz“, která by mohla nutit Apple otevřít čip NFC v iPhone konkurenčním poskytovatelům mobilních plateb.

V listopadu 2019 komisařka Evropské unie pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová uznala, že její oddělení obdrželo mnoho obav ohledně placení ApplePay a potenciálních proti soutěžních otázek.

Zdroj: apple.com, macrumours.com