Apple by mohl být v Evropě nucen mít uživatelsky vyměnitelné baterie

Návrhy Evropské unie naznačují, že výrobci chytrých telefonů v EU by mohli být v budoucnu nuceni učinit všechny baterie vyměnitelnými. To by znamenalo, že každá značka smartphonu v EU, včetně společnosti Apple, by musela zajistit, aby každé zařízení mělo uživatelsky vyjímatelnou baterii.

Tento návrh je ještě daleko od schválení, protože se ještě nedostal na veřejnost. Dokumenty unikly nizozemské publikaci Het Financieele Dagblad, která uvedla, že návrh bude oficiálně představen v březnu.

Společnost Apple vždy vyráběla své telefony iPhone s nevyjímatelnými bateriemi a kladla na uživatele, aby svá zařízení dávali k odborníkům, pokud budou mít nějaké problémy s bateriemi. Uniklé návrhy EU naznačují, že uživatelé by se v těchto situacích nemuseli spoléhat na vnější pomoc, ale mohli si jednoduše vyměnit baterii sami.

IPhone by musel projít masivními konstrukčními změnami, aby vyhovoval designu vyměnitelné baterie. S vyjímatelnou baterií by ‌iPhone‌ potenciálně ztratil funkce jako je vodotěsnost a tenký design.

Apple je již nyní proti jedné probíhající změně v Evropské unii, která souvisí se společným standardem pro nabíjení mobilních zařízení. Evropský parlament chce, aby jedna nabíječka vyhovovala všem chytrým telefonům, tabletům a dalším přenosným zařízením, přičemž pravděpodobným kandidátem bude USB-C.

To by mohlo způsobit, že port Lightning na současných modelech iPhone‌ nebude slučitelný se zákonem. Současný postoj společnosti Apple je takový, že ‌iPhone‌ je příliš tenký na to, aby obsahoval port USB-C. Vzhledem k tomu, že společnost nesouhlasila se standardním hlasováním o nabíjení, je pravděpodobné, že pokud se návrh na vyměnitelnou baterii stane v EU skutečnou legislativou, Apple bude opět proti návrhu.

Zdroj: macrumors.com