Čím je pro nás internet?

Dnešní lidé potřebují ke svému životu ledacos. A mezi ono ledacos patří pochopitelně i internet. Jistě, stále ještě jsou mezi námi i ti, kdo na něj přístup nemají a je jim to jedno, nevadí jim to, ale většina našinců by už se bez aspoň občasného nahlédnutí sem neobešla. A sice proto, že se tato globální síť stala užitečným pomocníkem mnoha z nás. A nejednou to neskončilo jenom občasnou pomocí, dost už je u nás i těch, pro které se stal internet pomalu doslova jejich externím mozkem, který za ně přemýšlí a říká jim, co a jak mají dělat.

sociální sítě

Internet je prostě něčím, co nám může poskytovat pomalu netušené možnosti. Díky němu se můžeme spojit s kýmkoliv kdekoliv na světě, můžeme přes něj dnem i nocí komunikovat, s kým se nám jenom zlíbí, můžeme na něm publikovat své názory i zjišťovat informace, které tu sdílejí jiní. Dále se tu dá pochopitelně už i nakupovat a prodávat, dá se tu provozovat efektivní reklamní kampaň na jakékoliv téma, dají se tu hrát nejrozmanitější virtuální hry, lze si tu otevřít nejrůznější audio- i videonahrávky a podobně.
A internet je zdánlivě i něčím mimořádně tolerantním, protože se tu mohou vedle sebe vyskytovat libovolné náboženské směry, lze tu kdykoliv v mžiku přejít z extrémně puritánské stránky na to nejtvrdší porno a naopak, působit tu vedle sebe mohou mladí i staří, muži i ženy a třeba i příslušníci národů a států, které se v reálném světě navzájem nesnášejí.

nápis cloud

Mohlo by se tedy zdát, že je internet dokonalý. A v jistých ohledech takový také je.
Ovšem ani tady nesmíme usnout na vavřínech, i zde musíme být do jisté míry ve střehu. Protože vlastně obvykle nevíme, kdo je ‚na druhém konci drátu‘. A nemusíme tu narazit jenom na ty, kdo to s námi myslí dobře. Jak už to mohou potvrdit majitelé virtuálně vybílených účtů, oběti kyberšikany či různých zvrhlíků a podobně. Případně jak by to potvrdili ti, kdo nemohou, protože jim viry zašifrovaly nebo jinak poškodily počítač.